אתרים מומלצים

בקרוב...

עקבו אחרינו

   

פעוטון – חלק ראשון

פעוטון הינו אחד המקומות בהם מתעצבת אישיותנו. כמו בחיים אנחנו יכולים לראות איזה ילדים מנהיגים, מי נשאר מאחור, מי אינו מביע דעה ומי שותק. למעשה אם ניקח נשב יום אחד ונצפה בהתנהלותם של הילדים הנמצאים בגן נוכל לגלות עולם ומלואו. יחסי הכוח, דינאמיקות ויחסים בין הילדים הם מעין בבואה לחיינו הבוגרים. הוא אינו רק מקום המאכלס ילדים קטנים אלא מקום המכיל בתוכו תובנות על דינאמיקה חברתית. היום אנחנו עדים לגל של תוכניות ריאליטי כמו הישרדות, האח הגדול וכו'.

כל התכניות האלה מקבצות קבוצה של אנשים ובוחנת את הכישורים החברתיים שלהם בתך קבוצה. פעוטון, עושה את אותו הדבר בדיוק רק בלי מצלמות טלוויזיה. גם בגן יש את המנהיג שכל שאר הילדים הקטנים מתקבצים סביבו, או את הילד החלש שאף אחד אינו רוצה בקרבתו. בקיבוץ, היה שיקוף של המציאות הקיבוצית באותה תקופה. בתקופה ההיא הילדים ישנו במקום שהיווה למעשה משפחה שנייה לאותו הילד. הילד נבלע בתך הדינאמיקה הקבוצתית עד שכמעט ואיבד את זהות התא המשפחתי שלו.

גן ילדים מקצועי

בחברה הקיבוצית היה רק השלב הראשון בלקיחת הזהות העצמית של הילד והפיכתו לחלק מהקולקטיב. לפעמים צריך להסתכל בעיניים בוחנות דברים הנראים לנו כבנאליים. הרי אם נשאל את רוב האנשים מה זה, הם ישיבו שזה המקום בו התינוקות נמצאים, בעוד שאני טוען שצריך להסתכל על הדברים ברמת המקרו הרחבה יותר. הוא משקף תהליכים ועל אחת כמה וכמה כאשר מדובר בחברה כמו החברה הקיבוצית. או אז אפשר ממש לראות תבנית מיניאטורית של החיים בקיבוץ ע"פ אופן ההתנהגות של התינוקות. בשנים האחרונות עם קריסת החברה הקיבוצית כבר אי אפשר לומר את אותם הדברים והוא מאוכלס ברובו על ידי ילדים אשר מגיעים מישובים אחרים ממש כמו שהקיבוץ עובר הפרטה והתפרק למעשה מנכסיו האידיאולוגיים.